Wystawa Katyńska w naszej szkole

W dniach 10-22 kwietnia gościła w naszej szkole Wystawa Katyńska przygotowana przez Dolnośląskie Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich, wystawa, która od ponad pięciu lat odwiedza dolnośląskie szkoły.

Jej otwarcie miało charakter szczególnie uroczysty, ponieważ uczestniczyli w nim wyjątkowi goście – pan Jacek Libicki – prezes Dolnośląskiego Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich oraz pani Wiesława Wadowska – kustosz Izby Pamięci Sybiraków i Rodzin Katyńskich przy kościele MBP na ulicy Wittiga.

W tematykę Wystawy wprowadził nas film dokumentalny pt. „Zbrodnia Katyńska” odnoszący się do wojennych losów Polaków w ZSRR, do polityki Stalina, a wreszcie do samego mordu dokonanego na polskiej inteligencji.

Najważniejszą częścią otwarcia było wystąpienie p. Libickiego, który podzielił się osobistymi refleksjami związanymi ze zbrodnią katyńską. Wspominał swojego ojca - Tadeusza Libickiego, który był profesorem ekonomii na Uniwersytecie Poznańskim, a jako oficer rezerwy został w sierpniu 1939 roku zmobilizowany. Po klęsce kampanii wrześniowej znalazł się w niewoli radzieckiej, z której do rodziny dotarł tylko jeden jego list, a po odkryciu zbrodni przez Niemców w 1943 roku jego nazwisko znalazło się na liście katyńskiej.

Pan Libicki opowiedział także o swoich perypetiach, kiedy po maturze chciał dostać się na studia geologiczne, ale ze względu na swoje niewłaściwe pochodzenie został określony jako „element klasowo obcy i nieprzychylny ustrojowi”, co na pewien czas uniemożliwiło mu studiowanie.

Na zakończenie uroczystości uczciliśmy pamięć pomordowanych minutą ciszy, uroczystość i sama wystawa stały się dla nas inspiracją do wielu przemyśleń.

Dziękujemy za jej przygotowanie.

9 maja 2016 | Powrót do spisu wiadomości