Wycieczka do Parku Wiedzy w ramach XXI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

W sobotę 15.09.2018 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 19 uczestniczyli w wycieczce do Parku Wiedzy zorganizowanym na części Promenady Staromiejskiej i pl. Teatralnym w ramach XXI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Hasło tegorocznej edycji festiwalu brzmi:,, Na tropach wiedzy”.Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z pokazami naukowymi, eksperymentami i doświadczeniami z dziedziny nauk humanistycznych, ścisłych i przyrodniczych. Ponadto mogli oni oglądać sprzęt i pojazdy wojskowe zaprezentowane przez Akademię Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Lekarze, profesorowie, studenci i inni specjaliści pośród pięknej wrocławskiej zieleni, rozłożyli namioty zachwycając nas badawczymi doświadczeniami, faktami i informacjami.

Oto część dziedzin naukowych, które w tym roku były reprezentowane przez naukowców we wrocławskim Parku Wiedzy:

Pod lupą: GMO – czyli spotkanie dotyczące różnorodnych zagadnień związanych z inżynierią genetyczną. Impreza zorganizowana w ramach udziału Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w europejskim projekcie NUCLEUS;

Szablon, znak graficzny, symbol na przestrzeni 100 lat – specjaliści przedstawili metodę robienia szablonów, a wszyscy chętni mogli spróbować własnych sił i wykonać symbole na koszulkach;

Chińska kaligrafia i malarstwo - spróbuj sam! – pod czujnym okiem chińskich wolontariuszek można było spróbować swoich sił w sztuce pisania i malowania pędzelkiem oraz tuszem (Instytut Konfucjusza Uniwersytetu Wrocławskiego);

Zdemaskuj i złap mordercę – „Grupa się zbiera, strzał w namiocie, grupa wchodzi. Na ziemi leży manekin, obok pistolet. Pod ścianą stoi dwu studentów. Opiekun pyta „kto strzelał?”, studenci wskazują na siebie nawzajem. Grupa zabezpiecza teren, rozstawia znaczniki, robi zdjęcia, i sprawdza dłonie podejrzanych testem na proch, zakłada zbrodniarzowi kajdanki oraz drelich „Areszt Śledczy””– była to niezwykła gratka dla fanów kryminalistyki! (Katedra Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu);

Mobilna poradnia językowa – wziąć czy wziąść i inne dylematy związane z poprawną mową rozwiewali specjaliści z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego;

Poznaj świat z GIS, Poszukiwanie Skarbów z GPS – to kolejna zabawa terenowa, która dostarczyła ogromnej dawki wiedzy i doświadczenia (Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej).

Miejsce, w którym kolejny raz urządzono Park Wiedzy posiada wyjątkowe walory kulturowe, architektoniczne i turystyczne ze względu na sąsiedztwo Teatru Lalek (dawny Dom Resursy Kupieckiej), fosy miejskiej i pięknego Parku Staromiejskiego. Dodatkowym atutem była ciepła i słoneczna aura.

Uczniowie liceum i gimnazjum wykazywali dość duże zainteresowanie zaprezentowanymi naukami. Koncentrowali swoją uwagę na tych stoiskach, w których wystawiały się ich ulubione dziedziny wiedzy.

Organizator : Andrzej Starużyk

16 września 2018 | Andrzej Starużyk | Powrót do spisu wiadomości