Wycieczka do parków południowego Wrocławia

W sobotę 23.03.2019 r. uczniowie klas pierwszych liceum w ramach Koła Miłośników Wrocławia uczestniczyli w wycieczce zatytułowanej:,,W poszukiwaniu oznak wiosny w parkach południowego Wrocławia”.

Trasa wycieczki obejmowała kolejno 3 parki: Południowy, Kleciński i Grabiszyński. Młodzież poszukując oznak wiosny w postaci kwitnących forsycji, przebiśniegów, krokusów i leszczyny poznawała walory przyrodnicze i kulturowe ww. parków. W Parku Południowym podziwiała pomnik Fryderyka Chopina i zabytkową kamienną balustradę nad stawem zajmującym jego środkową część. Po zwiedzeniu Parku Południowego uczestnicy wycieczki udali się do Parku Klecińskiego założonego w dolinie rzeki Ślęzy. Kolejny etap wycieczki do Parku Grabiszyńskiego uczniowie przebyli pieszo ścieżką biegnącą wzdłuż doliny rzeki Ślęzy. Po drodze młodzież podziwiała walory krajobrazowe południowych osiedli miasta położonych po obu stronach rzeki (Oporów i Grabiszynek). Ostatni etap wycieczki prowadził alejkami Parku Grabiszyńskiego do Cmentarza Żołnierzy Polskich. Młodzież obejrzała stojący w obrębie parku Pomnik Wspólnej Pamięci. Granitowy monument składa się z 4 części odpowiadających poszczególnym kategoriom byłych wrocławskich cmentarzy: katolickiego, ewangelickiego, żydowskiego i komunalnego. W drodze do Cmentarza Żołnierzy Polskich uczestnicy wycieczki odwiedzili Cmentarz Żołnierzy Włoskich z czasów I wojny światowej.Zakończenie wycieczki odbyło się przy okazałym i wyjątkowym pomniku znajdującym się na wzgórzu między parkiem a rzeką Ślęzą, na którym w latach 1968 – 1970 utworzono Cmentarz Żołnierzy Polskich. Pomnik o wysokości 23 m wykonany z żelbetu w kształcie stylizowanych dwóch skrzydeł husarskich jest poświęcony polskim żołnierzom poległym na wszystkich frontach II wojny światowej.Cel i zakres programowy wycieczki został w pełni zrealizowany. Aura tego dnia była wyjątkowo sprzyjająca: było bardzo ciepło i słonecznie jak na początek astronomicznej wiosny. Zajęcia terenowe miały na celu kontynuację poznawania walorów miasta w połączeniu z aktywnym spędzaniem wolnego czasu.

Organizator : Andrzej Starużyk

24 marca 2019 | Andrzej Starużyk  | Powrót do spisu wiadomości