Spacer po  Dzielnicy Czterech Wyznań

W sobotę 17.11.2018 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 19 w ramach Koła Miłośników Wrocławia uczestniczyli w spacerze po Dzielnicy Czterech Wyznań zwanej również Dzielnicą Wzajemnego Szacunku.

Spacer po  Dzielnicy Czterech Wyznań

U zbiegu ulic Kazi­mie­rza Wiel­kiego i Św. Antoniego w 2012 roku powstał nie­wielki skwer sta­no­wiący bramę do Dziel­nicy. Kilka kamien­nych ław tworzących skwer wraz z logo Dziel­nicy utwo­rzyło cie­kawe miej­sce spo­tkań na „Kul­tu­ral­nej Ścieżce Czte­rech Świątyń.” Skwer jak i cała Dziel­nica Czte­rech Wyznań jest obsza­rem wyjąt­kowo sym­bo­licz­nym i meta­fo­rycz­nym. W tym miejscu znajduje się rzeźba dziewczyny w spódnicy stylizowanej na kulę ziemską zwana Kryształową Planetą.

Dziel­nicę Wza­jem­nego Sza­cunku two­rzą trzy wyzna­nia chrze­ści­jań­skie – rzym­sko­ka­to­lickie, pra­wo­sławne i ewan­ge­lic­kie oraz reli­gia juda­istyczna. W obrę­bie ulic: św. Miko­łaja, św. Anto­niego, Włod­ko­wica oraz Kazi­mie­rza Wiel­kiego znaj­dują się cztery świą­ty­nie: pra­wo­sławna kate­dra p.w. Naro­dze­nia Prze­naj­święt­szej Boga­ro­dzicy, kościół ewan­ge­licki Opatrz­no­ści Bożej, syna­goga Pod Bia­łym Bocia­nem oraz kościół rzym­sko­ka­to­licki p.w. św. Anto­niego z Padwy. Duchowni i spo­łecz­no­ści tych czte­rech wyznań od 1995 roku w ramach powołanej wówczas,,Dzielnicy Wzajemnego Szacunku” współ­pra­cują ze sobą two­rząc auten­tyczny dia­log. Odby­wają się tu liczne spo­tka­nia z oka­zji świąt reli­gij­nych, pro­wa­dzone są eku­me­niczne pro­jekty, wspólne modli­twy, kon­certy, akcje cha­ry­ta­tywne. W 1996 roku powo­łano Radę Dziel­nicy Wza­jem­nego Sza­cunku, któ­rej dzia­łal­ność przy­czy­niła się do umoc­nie­nia wza­jem­nej współ­pracy, a w 2005 roku cztery wyzna­nia wspól­nie powo­łały do ist­nie­nia „Fun­da­cję Dzielnicy Wza­jem­nego Sza­cunku 4 Wyznań”.

Zajęcia terenowe miały na celu nie tylko zapoznanie uczniów ze współczesnym obliczem, ale również z historią części Starego Miasta związaną z osadnictwem Żydów, co przyczyniło się do określania tej części Wrocławia mianem dzielnicy żydowskiej. Młodzież po zakończeniu wycieczki otrzymała do wypełnienia karty pracy obejmujące omówione zagadnienia.

Wycieczka wpisała się w ideę Międzynarodowego Dnia Tolerancji obchodzonego co roku 16 listopada, ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO.

Organizator : Andrzej Starużyk

18 listopada 2018 | Andrzej Starużyk  | Powrót do spisu wiadomości