Wycieczka na Ostrów Tumski

W sobotę 21 września 2019 r. w ramach Koła Miłośników Wrocławia uczniowie XI LO uczestniczyli w wycieczce na Ostrów Tumski – najstarszej części Wrocławia.

Młodzież zapoznała się z historią i piękną architekturą tego miejsca. Niestety, Most Tumski nazywany też Mostem Miłości, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w naszym mieście jest nadal w remoncie. To właśnie na barierkach tego mostu zakochani przypinali kłódki ze swoimi imionami, a kluczyki wyrzucali do Odry. Po zakończeniu remontu może to być już zabronione.

W dalszym etapie wycieczki młodzież zwiedzała kościoły: św. św. Piotra i Pawła, Świętego Krzyża, św. Idziego, św. Marcina i katedrę św. Jana Chrzciciela, Pałac Arcybiskupi oraz pomniki: kardynała Bolesława Kominka – inicjatora listu Episkopatu Polskiego do biskupów niemieckich wysłanego na rok przed obchodami 1000-lecia Polski, którego motto brzmiało:,,Wybaczamy i prosimy o wybaczenie”, św. Jana Nepomucena, kolumnę Chrystusa Władcy Wszechświata i papieża Jana XXIII. Uczniowie zostali również zapoznani z legendami związanymi z najstarszą częścią miasta.

Po zwiedzaniu uczniowie wypełniali karty pracy odpowiadając pisemnie na pytania dotyczące zdobytej wiedzy podczas wycieczki.

Wycieczka była udana, ponieważ w tym dniu była sprzyjająca słoneczna aura. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie historią i architekturą Ostrowa Tumskiego oraz legendami związanymi z tym miejscem.

22 września 2019 | Andrzej Starużyk  | Powrót do spisu wiadomości