NOC BIBLIOTEK – ZWIEDZANIE OSSOLINEUM pod hasłem: „Znajdźmy wspólny język”

Na  SOBOTĘ, 5 PAŹDZIERNIKA  w naszej szkole zostało zaplanowane wyjście w ramach Nocy Bibliotek do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, powszechnie znanego jako Ossolineum.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich, jedna z najważniejszych instytucji kultury w Polsce. Jest następcą prawnym fundacji ustanowionej przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego w roku 1817 i kontynuuje jej działalność w zakresie gromadzenia, opracowania i upowszechniania zbiorów bibliotecznych i muzealnych, prowadzenia prac naukowo-badawczych oraz działalności wydawniczej. Założony we Lwowie razem z repatriantami przybył do Wrocławia po II wojnie światowej.Jest wielką dumą naszego miasta.Na miejsce dotarły tylko dwie, spośród ośmiu zgłoszonych uczestniczek z naszej szkoły, z  powodu kłopotów z MPK(tego dnia, w tych godzinach, przez miasto szedł Marsz Równości i komunikacja została wstrzymana na głównych trasach). Wielka szkoda bo wystawa przygotowana z okazji Nocy Bibliotek była bardzo atrakcyjna a wystawione zbiory były prawdziwymi rarytasami. „Białym Krukiem” było niewątpliwie pierwsze wydanie „O obrotach sfer Niebieskich” Mikołaja Kopernika ale również wiele innych, cennych eksponatów.Opinie uczestniczek:

„Byłam ostatnio ze szkołą w Ossolineum. Podziwiałam piękny kwietnik Elizy Orzeszkowej. Zobaczyłam różne magazyny. Oprócz tego widziałam jak na przestrzeni lat zmieniały się mapy świata. Była to bardzo interesująca wystawa i nie żałuję, że na nią poszłam.”/ Izabela Rawska 1A2

„Dowiedziałam się wielu ciekawych i nowych informacji i bardzo cieszę się, że poszłam. To było bardzo edukacyjne wyjście.”/Wiktoria Wildeman 1A2

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Damiana Nowak

Bibliotekarka szkolna