Archiwum
Wycieczka sobotnia
W sobotę 14.12.2019 r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr XI uczestniczyli w wykładzie pt.:,,Dlaczego i jak geolodzy wiercą w dnie oceanu”, który wygłosił dr Jakub Ciążela w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach cyklu wykładów pt.:,,Tajemnice Ziemi i Wszechświata”.
Wykład był bardzo ciekawy, ponieważ poruszał istotne treści dotyczące budowy geologicznej dna Oceanu Indyjskiego, gdzie miała miejsce ekspedycja, w której uczestniczył prelegent.Wykładowca wyjaśniał metodę wykonywania odwiertu w dnie oceanu. Następnie opisywał w jaki sposób bada się za pomocą urządzeń, w które wyposażony był statek, wyciągnięty rdzeń materiału skalnego. Geolodzy odkrywają i opisują znajdujące się w próbce skalnej mikroorganizmy, pierwiastki i minerały.Prezentowane zagadnienia były wzbogacone kolorową grafiką i zdjęciami, dzięki czemu młodzież była skupiona i zainteresowana.Uczestnictwo w wykładzie umożliwiło uczniom zapoznanie się z przyczynami i efektami działalności procesów endogenicznych (wewnętrznych) kształtujących skorupę ziemską pod dnem środkowej części oceanu i w strefach przybrzeżnych.Po wykładzie uczniowie zwiedzali osiedle Nadodrze. Spacer zaczął się w Centrum Rozwoju Zawodowego – Krzywy Komin. Krzywy Komin powstał w poprzemysłowym budynku z 1888 r. (dawnej pralni i farbiarni). Obiekt przeszedł gruntowny remont dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej. Jego właścicielem jest gmina Wrocław. Za wykorzystanie zgodne z przeznaczeniem odpowiada GrupaKreatywni.pl. Mieszkańcy Nadodrza, Wrocławia, a nawet całego Dolnego Śląska podczas warsztatów mogą odkrywać tu swoje talenty. Na przykład nauczyć się kowalstwa lub stolarstwa. Pracownicy CRZ pomagają rozwijać kompetencje zawodowe i kulturowe, angażując do współpracy specjalistów z różnych dziedzin, wykorzystując najnowsze technologie lub ucząc przedsiębiorczości, marketingu i promocji. Oferta Krzywego Komina to też organizowanie wystaw, koncertów, spektakli teatralnych, pokazów filmów i debat na tematy kulturalne. W obiekcie umieszczono m.in. pracownię rzemiosła artystycznego i sztuki, sale ekspozycyjne, pracownię fotograficzną, projektową, teoretyczną, salę widowiskową oraz pokój doradcy zawodowego.
Następnie młodzież spacerowała uliczkami osiedla do pl. Strzeleckiego, przy którym znajduje się kościół Św. Bonifacego – pierwsza działająca parafia w powojennym Wrocławiu. Przy kościele znajduje się budynek szachulcowy, w którym była kiedyś stacja kolei wąskotorowej łączącej Wrocław z Trzebnicą i Prusicami. Na peronie znajduje się zabytkowy parowóz wąskotorowy z wagonem towarowym. Eksponat jest własnością Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. Ostatnim etapem spaceru po osiedlu był Park Staszica, obok którego znajduje się zabytkowy gmach Dworca Nadodrze.
Organizator : Andrzej Starużyk
15 grudnia 2019 | Andrzej Starużyk | Powrót do spisu wiadomości