Wycieczka na osiedle Osobowice

W  sobotę 11.01.2020 r. uczniowie XI Liceum Ogólnokształcącego w ramach Koła Miłośników Wrocławia uczestniczyli w wycieczce na osiedle Osobowice.

Młodzież poznała walory przyrodnicze i  historyczno - architektoniczne osiedla oraz odwiedziła Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt.

W pieszej wędrówce przez  osiedle pierwszym przystankiem był kościół św. Teresy. Kościół został częściowo przerobiony w 1931 roku ze stojącego już wtedy budynku karczmy Tivoli za zgodą ówczesnego arcybiskupa metropolity wrocławskiego Adolfa kardynała Bertrama. Tego samego roku, kościół został konsekrowany przez kardynała Bertrama.

Następnym przystankiem było Wzgórze Kapliczne położone na skraju Lasu Osobowickiego. Nazwa wywodzi się od znajdującej się na nim kaplicy pw. Matki Boskiej Osobowickiej, którą  ufundował Johan Gottlieb Korn. Autorem projektu kaplicy był słynny architekt Carl Ferdynand Langhans (syn architekta  Carla Gottharda Langhansa), ten sam, który zaprojektował m.in. gmach Opery Wrocławskiej.  U podnóża wzniesienia znajduje się głaz z wyrytym napisem: Osobowice – ruina grodu sprzed 2500 lat”.

Po krótkiej wędrówce ścieżką dookoła kaplicy, przy której znajdują się kamienne stacje drogi krzyżowej młodzież  udała się do pobliskiego schroniska dla zwierząt. Tam zapoznała się z warunkami przebywających w nim głównie kotów i psów pod opieką profesjonalnej kadry pracowników i wolontariuszy.

Uczniowie wykazywali się empatią i  zrozumieniem dla zwierząt, które zostały opuszczone przez  opiekujących się nimi wcześniej właścicieli.

Odwiedzali wszystkie boksy i pomieszczenia ze starszymi oraz młodymi psami i kotami. Młodzież przywiozła ze sobą opakowania z suchą karmą  za co wdzięczni byli pracownicy schroniska, a przede wszystkim ich czworonożni podopieczni.

Andrzej Starużyk

13 stycznia 2020 | Andrzej Starużyk  | Powrót do spisu wiadomości