Sobotnia wycieczka

W  sobotę 29.02.2020 r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr XI uczestniczyli w wykładzie pt.:,,Zlodowacenia i lądolody”, który wygłosił dr Artur Sobczyk w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach cyklu wykładów pt.:,,Tajemnice Ziemi i Wszechświata”.

Wykład był bardzo ciekawy, ponieważ poruszał istotne treści dotyczące  zlodowaceń na Ziemi.Wykładowca wyjaśniał przyczyny powstania zlodowaceń, przedstawił  ich historię, współczesne rozmieszczenie lodowców  oraz prognozę na przyszłość. Na koniec zadał pytanie, czy żyjemy w kolejnym interglacjale?Prezentowane zagadnienia były wzbogacone kolorową grafiką i zdjęciami, dzięki czemu młodzież była skupiona i zainteresowana.Uczestnictwo w wykładzie umożliwiło uczniom zapoznanie się z przyczynami i efektami działalności jednego z istotnych  procesów egzogenicznych (zewnętrznych) kształtujących skorupę ziemską. Po wykładzie uczniowie zwiedzali wschodnią część osiedla Nadodrze (zachodnią część zwiedzali po grudniowym wykładzie). Przy pl. Św. Macieja mogli zobaczyć pomnik przyrody – bluszcz pospolity rosnący przy ścianie jednej z kamienic. Następnie uczestnicy wycieczki poznali rejon ul. Jedności Narodowej i ul. Poniatowskiego, gdzie tuż po II wojnie światowej ulokowane były pierwsze władze Wrocławia kierujące odbudową miasta na czele z pierwszym polskim prezydentem pochodzącym z Krakowa - Bolesławem Drobnerem. Ostatnim etapem spaceru było wejście  na  Wzgórze Słowiańskie, na którym znajduje się pomnik poświęcony Pionierom Wrocławskim – ludziom, którzy rozpoczęli odbudowę miasta po zniszczeniach wojennych.

Organizator : Andrzej Starużyk

1 marca 2020 | Andrzej Starużyk  | Powrót do spisu wiadomości