Archiwum
Walory przyrodniczo – kulturowe Parku Szczytnickiego
W sobotę 29.05.2021 r. uczniowie XI Liceum Ogólnokształcącego w ramach Koła Miłośników Wrocławia uczestniczyli w wycieczce do wschodniej części miasta zatytułowanej : ,,Walory przyrodniczo – kulturowe Parku Szczytnickiego”.
Trasa spaceru wiodła obok obiektów tworzących kompleks Hali Stulecia: Iglicy, Pawilonu Czterech Kopuł, Wrocławskiego Centrum Kongresowego i multimedialnej fontanny. W Parku Szczytnickim uczniowie zapoznali się z pomnikami przyrody; m.in. dębami:,,Dziadek” i,,Jan Stanko”, podziwiali kwitnące rośliny, w tym rododendrony. Zwiedzali kościółek modrzewiowy z przełomu XVI i XVII wieku, pod wezwaniem świętego Jana Nepomucena, przy którym zapoznali się również z historią krzyży pokutnych na Śląsku. Kościół zbudowany przez cieśli ze Starego Koźla, tam też początkowo stał. W XVIII w. został przeniesiony do Kędzierzyna, a stamtąd w 1913 do Wrocławia, pod kierownictwem wrocławskiego architekta Theo Effenbergera. On też polecił ustawić przy kościele, obecny do dziś, średniowieczny krzyż pokutny, zrekonstruować drewniane podcienie i całość otoczył drewnianym płotem (po ostatniej renowacji ogrodzenie zostało zdemontowane). W dalszej kolejności trasa wycieczki wiodła obok Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego docierając do pomnika Fryderyka Schillera, którego jeden z utworów:,, Oda do radości” stał się hymnem Unii Europejskiej. W parku znajduje się Ogród Japoński założony w latach 1909-1912, w związku z Wystawą Stulecia z 1913 roku, z inicjatywy hrabiego Fritza von Hochberga i zaprojektowany przez japońskiego ogrodnika Mankichi Arai. Niestety po wystawie zabrano większość z wypożyczonych detali, decydujących o japońskim charakterze ogrodu. W 1994 roku przy współpracy ambasady japońskiej, prof. Ikuya Nishikawy i ogrodników z Nagoi rozpoczęto prace przywracające ogrodowi japoński charakter. Współcześnie jest to już Ogród Japoński nie tylko z nazwy. Stanowi unikatowy w Europie żywy fragment japońskiej kultury. Rząd Japonii przekazał do Ogrodu kilka granitowych latarni z XIX wieku.
Cel i zakres programowy wycieczki został w pełni zrealizowany. Pogoda nie dopisała, ponieważ padał przelotny deszcz, ale mimo trudności z niesprzyjającą aurą młodzież w dobrych humorach kolejny raz poznawała uroki swojego miasta. Na końcu wycieczki uczniowie wypełniali karty pracy sprawdzające zdobytą wiedzę.
Organizator : Andrzej Starużyk
31 maja 2021 | Andrzej Starużyk | Powrót do spisu wiadomości