NAGRODY

Nasze projekty zgłoszone do konkursu ogólnopolskiego "Nasz projekt eTwinning" - zdobywały  I miejsce oraz II miejsce w kategorii szkół średnich:

Trzykrotnie przyznano nam Europejski Znak Innowacyjności w zakresie nauczania i uczenia się języków obcych w konkursie European Language Label organizowanym przez Komisję Europejską.

O nas w mediach

"Projekt na medal" Nie damy się nabrać na reklamy link - artykuł w kwartalniku "Europa dla Aktywnych"nr 3/2015 str.11

Stworzenie możliwości krytycznej i nastawionej na refleksję pracy z mediami również podczas zajęć z języka obcego otwiera przed uczniami szerokie możliwości nie tylko przyswajania sobie obcego języka i przybliżania innej kultury, ale i pracy nad własną tożsamością. Nie mogąc zmienić tego, że uczący się są niejako atakowani otaczającymi ich zewsząd różnorodnymi doświadczeniami medialnymi, należy przyjąć za pedagogiczną konieczność wykorzystanie tychże doświadczeń uzupełnione krytyczną re eksją, świadomie i celowo nawiązując do elementówstanowiących codzienność uczniów (Josting 2005:12).

"Mirror, mirror..." How body confident are you? 2015

"Mirror, mirror..." - class 1B-1 i 2R, I.Jodłowska (Polnd), Claudine Coatanea (France), Patrizia Roma (Italy)

Projekt nagrodzony Krajową Odznaką Jakości w Polsce, Francji i Włoszech. link

Watch the video reports by Polish, French and Italian studnets:

..............

Projekt 2014: "The Big Lie"

The Big Lie webpage link

One world, one race... 2014

eTwinning One world, one race, many cultures link blog

The project was presented at the International eTwinning Contact Seminar in Bonn, in May 2014 as a good practice.

"Picture yourself!" Visualising the european teenager. project webpage filmik promo

THE SCHOOLS:

1) Liceum Ogólnokształcące No.11, Wroclaw, Poland (class 2C-2, 2D)

2) IES Heliche Olivares, Spain link

3) Lycée Marguerite Yourcenar MORANGIS, France link

THE TEACHERS:

1) Iwona Jodłowska (Pl)

2) Nieves Mendes Ruiz (Sp)

3) Claudine Coatanea (F)

OUR TEAMS:

our_class_Frr Spanish_team

A day in my life

Bruksela 2016 - Informacje dla uczniów i rodziców

The ceremony will be attended by around 150 participants including teachers and pupils as well as by European Commission representatives, Members of the European Parliament, representatives from the Council of the European Union.

the winning project 2014 link

the winning projects 2015 link

link

eTwinning Prizes 2014 - workshop for students link

The Awards Ceremony 2014

accommodation: Hotel Crowne Plaza Le Palace Rue Gineste 3 1210 Brussels

ine de Neauphle, Trappes in France. The aim of the project was focused on the factors that shape teenagers’ identities, citizenship and sense of belonging. The students pointed out their roles in school communities, used various online tools (forum, padlet, pictures, chats, presentations) to exchange information about themselves, their schools and their cities. They conveyed the information on past and current school events and actions, discussed why such actions are taken, compared them with those of the cooperating partner.

How to create an advert