Program Szkoła Promująca Zdrowie

Transplantacja - aktywacja

Liceum Ogólnokształcące Nr 1 pod patronatem Wydziału Zdrowia organizuje konkurs "Transplantacja-aktywacja". Jego celem jest popularyzowanie wiedzy na temat transplantacji komórkowych i dawstwa szpiku kostnego, wspieranie naboru dawców komórek i szpiku,
podnoszenie wiedzy na temat chorób cywilizacyjnych oraz przygotowanie do Akcji „Odczarować transplantację”.

szkoa_promujca_zdrowie

Praca konkursowa powinna być w formie mem lub gif, zamieszczona na płycie CD.

Regulamin dostępny poniżej. Chętni zgłaszają swój udział u p. Pacury do 12.11.

Zachęcamy!!!

Kwiat Kobiecości

Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości 17.11 będzie gościć w naszej szkole ze specjalną prelekcją na temat raka szyjki macicy. Serdecznie zachęcamy wszystkie uczennice jak i panie pracujące w naszej szkole do udziału w tym spotkaniu. Więcej informacji na temat tej organizacji na stronie www.kwiatkobiecosci.pl

Rak jąder

Rak jądra

To rzadka odmiana raka. Mimo, iż stanowi on tylko 1% spośród wszystkich odmian raka dotykających mężczyzn, jest on najczęściej występującym rakiem u mężczyzn pomiędzy 20 a 34 rokiem życia. Prawie 75% przypadków występowania raka jąder notuje się u mężczyzn pomiędzy 20 a 49 rokiem życia.

Więcej na stronie http://www.wygrajmyzdrowie.pl/artykuly/13/rak-jadra

Cukrzyca

Określenie „cukrzyca” charakteryzuje zespół zaburzeń metabolicznych różnego pochodzenia, które skutkują przewlekłą hiperglikemią (podwyższeniem poziomu cukru we krwi) oraz zaburzeniami przemian cukrów (węglowodanów), tłuszczów (lipidów) i białek. Zaburzenia te spowodowane są wadliwym działaniem insuliny lub jej brakiem. Skutkiem cukrzycy jest upośledzenie funkcjonowania lub uszkodzenie wielu narządów takich jak oczy, nerki, nerwy, serce i naczynia krwionośne. W stosunku do chorych na cukrzycę stosuje się określenia cukrzycy lub diabetycy.

W piątek 07.12 mogliśmy uczestniczyć w wykładzie prowadzonym przez lekarza diabetologa, ale jeśli chcecie wiedzieć więcej to odsyłamy na stronę http://www.cukrzyca12.pl/

U.P i M. W-R

RAK SZYJKI MACICY

Rak szyjki macicy jest drugim po raku sutka najczęściej występującym na świecie nowotworem u kobiet i stanowi pierwszą przyczynę zgonów. W ciągu roku dochodzi do około 500 tys. nowych zachorowań, a ponad połowa chorych kobiet umiera. W Polsce każdego dnia umiera 5 chorych na raka szyjki macicy. Rak szyjki macicy jest konsekwencją zakażenia onkogennymi typami wirusa HPV (brodawczaka ludzkiego). Na zakażenie tym wirusem narażona jest każda kobieta niezależnie od wieku.

Jak zapobiegać rakowi szyjki macicy? Ze względu na to, że jego występowaniu prawie zawsze towarzyszy infekcja wirusem HPV, opracowano szczepionki, które zapobiegają infekcji tym wirusem. W Polsce obecnie dostępne są dwie szczepionki (Cervarix i Silgard), które chronią kobiety przed infekcją wirusem HPV. Najlepiej byłoby poddać szczepieniu młode dziewczynki (12 – 14 lat) i kobiety, które nie podjęły współżycia płciowego.

Dokładne informacje na ten temat zostaną udzielone uczennicom z klas I w trakcie prelekcji przeprowadzonych już wkrótce na godzinach wychowawczych

U. P i M.W-R

SZKOŁA W FORMIE

„Szkoła w Formie” to miejski, multidyscyplinarny, oparty na systemie informatycznym program profilaktyczno – edukacyjny, współfinansowany przez Miasto Wrocław. Program „Szkoła w Formie” oparty jest na systemie motywacyjnym. Za aktywności zdrowotne i sportowe realizowane u partnerów programu przyznawane są punkty. Zdobyte punkty wymieniane są na atrakcyjne nagrody. Pozostałe elementy programu, to m.in.: konkursy z nagrodami w szkołach, kampanie edukacyjne dla całej społeczności szkolnej, konferencje, szkolenia, eventy prozdrowotne, treningi.... na które już teraz Ciebie zapraszamy! Dla wszystkich aktywnych uczestników programu przewidziano moc nagród, m.in. wejściówki i karnety na zajęcia sportowe ! Zdrowych atrakcji i emocji będzie sporo – weź w nich udział! Będziesz miał okazję spróbować swoich sił w nowych sportach np. rugby, squash, joga, bulle, frisbee, disk golf, kung fu, biegi na orientację. Spotkasz się ze znanymi sportowcami i ekspertami medycznymi. Weźmiesz udział w bezpłatnych szkoleniach, które rozwiną Twoje umiejętności komunikacyjne i poszerzą wiedzę z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy.

Zaproś do programu swoich rodziców - na nich również czeka moc zdrowych atrakcji !

Wejdź na stronę http://www.szkolawformie.pl/uczen-w-formie/ i dowiedz się więcej.

Nauczyciele mogą logować się na stronie http://www.szkolawformie.pl/pokoj-nauczycielski/

U.P i M.W-R

Rok szkolny 2014-2015