Projekt 2WAYS

2ways

Wrocławscy licealiści będą reprezentować Polskę w Brukseli

W 2010 roku 30 wybranych w konkursie organizacji członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali Nauki (EUSCEA) z 17 krajów realizuje projekt o nazwie 2WAYS. Wśród nich jest Dolnośląski Festiwal jako jedyna polska organizacja, a Wrocław to jedyne polskie miasto biorące udział w 2WAYS.

Projekt dotyczy zagadnień z zakresu nauk przyrodniczych, a jego głównym celem jest rozwijanie dwustronnej komunikacji pomiędzy naukowcami a społeczeństwem. Program przewiduje dyskusję nad ogromnymi możliwościami i jednocześnie istotnymi zagrożeniami wynikającymi z postępu, który dokonał się w ostatnich latach w niektórych dziedzinach tych nauk.

We wrześniu br. podczas kolejnej, trzynastej już edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki (DFN), we Wrocławiu odbędą się dwie imprezy w ramach realizacji 2WAYS. Będą to dwudniowe obrady Uczniowskiego Parlamentu Naukowego oraz prezentacja zatytułowana „Oswoić alergię”.

Pierwsza z nich odbędzie się 17 i 18 września 2010 r. Do udziału w obradach Parlamentu zaproszono uczniów z ostatnich klas szkół ponagimnazjalnych, zainteresowanych nauką, lubiących dyskutować i umiejących śmiało wygłaszać swe opinie. Zgłosiło się 64 uczniów z następujących wrocławskich liceów: IILO, IVLO, VLO, VIILO, IXLO, XILO, XIILO, XIIILO, XIVLO, XVIILO. O czym dyskutować będą młodzi delegaci? Za przedmiot dyskusji posłużą tematy często kontrowersyjne, takie jak wykorzystywanie komórek macierzystych, testów genetycznych, konsekwencje prawne istnienia tzw. genu agresji, diagnozowanie na bazie analizy DNA.

Pierwszy dzień młodzi uczniowie spędzą na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie realizować będą obrady w komitetach pod kierunkiem przewodniczących. Przewodniczącymi będą doświadczone w realizowaniu tego typu zajęć osoby rekrutujące się z EYP Poland, czyli Polskiego Oddziału Europejskiego Parlamentu Młodzieży. W drugim dniu obrad Parlamentu, 18 września 2010 r., w Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia, Sukiennice 9, odbędzie się Zgromadzenie Ogólne Parlamentu, podczas którego rezolucje będą dyskutowane i głosowane. Obrady rozpoczną się o godz. 9:00 i będą otwarte dla publiczności. Wtedy też zostanie wybrana dwójka młodych parlamentarzystów, którzy reprezentować będą Wrocław w Europejskim Uczniowskim Parlamencie Naukowym. Jego obrady odbędą się na początku grudnia br. w Brukseli z udziałem reprezentantów z wszystkich 17 krajów realizujących Projekt 2WAYS.

Kolejnym przedsięwzięciem realizowanym podczas XIII DFN w ramach Projektu 2WAYS będzie prezentacja pt. „Oswoić alergię”. Zapraszamy na nią 20 września na godz. 11:00 do sali im. Świdy na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Uniwersytecka 7/10. Prezentacja łączy wykład, pokaz, dyskusję, scenki teatralne i zajęcia praktyczne, a powstała na bazie wyników badań prowadzonych w Polsce i w Szwecji w ramach takich projektów naukowych jak ALEGRO, BAMSE, GABRIEL.

„Oswoić alergię” poprowadzi moderator z Uniwersytetu Wrocławskiego, a aktywny udział weźmie w niej lekarz – naukowiec z Akademii Medycznej we Wrocławiu. Dekoracje oraz scenki teatralne powstały dzięki współpracy z adiunkt Ewą Giedrojć z Wydziału Lalkarskiego PWST im. L. Solskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu. W programie m.in.: odpowiedź na pytanie, co to właściwie jest alergia, omówienie stanu badań nad chorobami alergicznymi, porady dla alergików, a także przygody Ali i Zosi oraz kłopoty małego balonika. Dla ochotników z widowni – badanie pojemności płuc przeprowadzone za pomocą spirometru przez lekarza. Podczas całego pokazu bardzo ważny jest interaktywny kontakt z widownią.

Szwedzka wersja prezentacji „Oswoić alergię” pokazana zostanie 24 września br. w Sztokholmie, podczas tamtejszego Festiwalu Nauki.

Projekt 2WAYS przewiduje także badanie opinii publicznej odnośnie roli nauki w życiu każdego człowieka. Każdy chętny może odpowiedzieć na pytania umieszczone w kwestionariuszach. Zawarte są one w ankiecie, a aby ją wypełnić, wystarczy wejść na stronę www.surveymonkey.com/s/festiwalnauki albo skorzystać z linku na stronie Dolnośląskiego Festiwalu Nauki www.festiwal.wroc.pl.

Wśród organizacji biorących udział w projekcie 2WAYS rozpisano konkurs na największą liczbę wypełnionych ankiet. Zwycięska organizacja zostanie nagrodzona w Brukseli podczas uroczystego finału 2WAYS. Postarajmy się, by to Dolnośląski Festiwal Nauki był tą zwycięską organizacją!

Więcej informacji na temat Projektu 2WAYS można znaleźć na stronie www.euscea.org w zakładce: Projekt 2WAYS, albo na stronie Projektu: www.twoways.eu

Szczegóły dotyczące imprez 2WAYS znajdują się na stronie www.festiwal.wroc.pl w programie XIII DFN.

Serdecznie zapraszamy na imprezy odbywające się w ramach projektu 2WAYS.

Barbara Cader-Sroka

Kierownik Projektu 2WAYS